🇨🇿 | Startup Academy očima mentora a menteeho. Mentoringový program sklízí úspěch, brzy se spouští druhý běh

Na podzim jsme spustili první běh mentoringového programu Startup Academy pro začínající podnikatele. Zájemci díky němu nasbírají potřebné znalosti k tomu, aby úvodní fáze zakládání jejich firem proběhla co nejlépe. Zeptali jsme se jedné dvojice na jejich očekávání, první dojmy a průběh. Od začátku jsou mentor Zdeněk Blažek a startupista Braňo Štupák skvělými parťáky, díky tomu společně posouvají City Charge o kus dál.

Na začátek, co stálo za rozhodnutím, přihlásit se do prvního běhu Startup Academy?

Braňo: Hlavným lákadlom bol pre mňa bohatý program workshopov a prístup ku komunite podobne zmýšľajúcich ľudí okolo Startup Academy. Takisto, s mentorshipom som ešte nemal skúsenosť, aj preto ma to lákalo vyskúšať.

Zdeněk: Z mé strany šlo o skromnou potřebu předat zkušenosti začínajícím projektům a současně se startupistům snažit přinést v kontextu spoustu odpovědí na otázky jako proč, jak, co a komu.

Jaká byla vaše očekávání na startu programu?

Braňo: Od mentora som očakával, že bude ďalším mozgom v projekte a tiež protejškom, ktorý bude konfrontovať moje myšlienky. V neposlednom rade je veľmi prínosné mať a využiť kontakty všetkých mentorov.

Zdeněk: Pro mě to bylo přání dostat projekt, kde si s jeho tvůrcem sedneme, porozumíme si a případně si poradíme i s nezbytnými konfrontacemi.

Ve Startup Academy máme za sebou dva společné měsíce. Co vás na programu baví?

Braňo: Najviac ma baví komunita, ďalej potom technologické a informačné predpoklady, ktorými akadémia poskytuje. Organizácia Startup Academy je na veľmi vysokej úrovni.

Zdeněk: Vyspělost. Akademie je obsahově nabitá a disponuje velice kvalitním know-how. Baví mě možnost pracovat podle potřeby online a offline a také využití kvalitního kanálu CzechCrunch Shine pro profesní i osobní networking.

Prozradíte nám, jak jste si nastavili procesy, aby vaše spolupráce byla co nejefektivnější?

Braňo: Staviame si ideálne na offline stretnutiach, kde vždy zosumarizujeme nové poznatky a odvedenú prácu. Veľa brainstormujeme a vždy si nastavujeme konkrétne kroky do ďalšieho stretnutia, aby bol náš spoločný čas využitý čo najefektívnejšie.

Zdeněk: Na začátku jsme si domluvili úvodní kick-off, abychom se lépe poznali a pokecali. Následně jsme se vrhli na shrnutí toho, co nás čeká a jak bychom k tomu měli přistupovat a dále řešit. Pro každé setkání máme stanovených několik úkolů k vypracování, ať už se jedná o analýzy, rešerše, predikce nebo situaci na trhu. Na každém dalším setkání řešíme konkrétní validace úkolů a diskutujeme nad dalšími scénáři, které před námi vznikají. Cílem spolupráce je tvorba obsahové databáze, která pomůže v uvědomění, co se má stát a proč se to tak děje.

Zdeňku, na co by se podle tebe měli mentoři v prvním měsíci nejvíce zaměřit?

Zdeněk: Z mého pohledu by měla být na prvním snaha o pochopení existence, plánů a cíle přiděleného projektu. Současně s tím také důkladně poznat motivaci zakladatele. Je dobré položit otázky, čeho chce konkrétně dosáhnout a proč tomu věnuje svoji energii. V rámci SWOT analýzy se pokusit určit, zda má projekt šanci na dlouhodobou existenci a své místo na trhu s definicí svého zákaznického segmentu a finální definicí USP. Doporučuji být pragmaticky kritický a opravdu konkrétní. Práce v dalších fázích je daleko snažší s důkladnou úvodní přípravou. Z této části pak opravdu může vzejít spoustu přidaných hodnot pro další vývoj projektu. 

Desítka startupistů v rámci Startup Academy využívá pro své pracovní zázemí prostory Worklounge. Braňo, jakou přidanou hodnotu vidíš v coworkingu?

Braňo: Možno sa budem opakovať, ale pre mňa je to primárne to, že sa človek môže vo Worklounge stretnúť s mnohými zaujímavými ľuďmi. Plus pred týždňom sme sa tam za Startup Academy zišli na networkingovej akcii. Bolo super stretnúť sa s mnohými foundrami osobne a vymeniť si názory. Škoda, že nám aktuálna situácia nedovoľuje robiť viac takýchto networkingových akcií.

Na závěr, za pár týdnů pro velký úspěch spouštíme druhé kolo Startup Academy. Proč podle vás by se měli začínající startupisté přihlásit? 

Braňo: Akadémia za veľmi krátku dobu predá formou workshopov od profesionálov obrovské know-how. Jsme obklopení ľuďmi, ktorí riešia podobné problémy, alebo ich už vyriešili a to veľmi posunie. S mentorem môžete riešiť rôzne oblasti vášho projektu. Za mňa je to jednoduché – prihlásiť sa vyplatí.

Zdeněk: Naznačil jsem to mezi řádky v úvodu. Program má dle mého přidanou hodnotu ve všech ohledech. Nabízí kvalitní mentory s přístupem k jejich zkušenostem. To jsou v dnešní době hodnotné zkratky v nastavování procesů v jakémkoliv projektu. Nejen díky kvalitnímu mentoringu 1:1, ale také díky workshopům s profesionály, se na jednom místě v extrémně krátkém čase dá nakoupit spousta vědomostí, které jsou nezbytné pro správnou definici, nastavení, procesy a fungování většiny projektů. Startup Academy je luxus v podobě konzumace know-how v online i offline situacích.

Více informací, jak funguje mentoring a datum spuštění přihlášek, naleznete na ccshine.cz/mentoring.

Připojte se do komunity

Budujeme největší tuzemskou databázi startupů, investorů, investičních fondů, ale i dalších lidí, kteří jsou součástí startupového ekosystému. A propojujeme je spolu.

Vstup do komunity