🇨🇿 | My Startup Story: Pavel Kacerle, Live Penalty

Hlavní dění největšího sportu světa se odehrává v Evropě. To byl jeden z hlavních důvodů, proč se Pavel Kacerle, který dříve pracoval na vizuálních efektech pro hollywoodská studia, vrátil do České republiky. Nadějný podnikatel pomocí svého startupu Live Penalty propojuje fotbalový digitální svět s realitou.

Na začátek, naplno se vlastnímu startupu věnuješ od roku 2018. Jaký to je pocit poohlédnout se po čtyřech letech a vidět za sebou tak velký kus práce?

Pavel: Jsem typ člověka, který se nerad dívá na to, co bylo. Spíše vidím, kolik toho mám stále před sebou. Vybudovat z nápadu něco, co můžete držet v rukou a sdílet s celým světem, mi přijde zajímavé. V tuto chvíli jsme s Live Penalty na čísle 400 tisíc hráčů a je úžasné, že z načrtnutého konceptu na papíře, vznikl globálně sdílený projekt.

Přes mobilní aplikaci Live Penalty propojujete sportovní fanoušky s profesionálními brankáři v reálném světě. Popíšeš nám detailněji, jak fungujete?

Pavel: Vyvíjíme mobilní hru, která je prvně hrou pro fanoušky a zároveň nástrojem pro kluby a sportovce. Propojujeme kluby s digitálním světem a jejich nejcennějšími fyzickými assety jako je stadion a brand. Dnes už sportovci moc dobře rozumí tomu, jak je digitální svět důležitý a kolik lidí dokážeme aktivovat. Ať už kluby, jednotlivé hráče nebo fotbalové ligy.

V Live Penalty fungujeme mezi reálným a digitálním světem. Sami si vyrábíme nejen software a speciální střílecí zařízení, ale máme i vlastní televizní studio v Praze. V týmu je nás okolo dvaceti, součástí jsou softwaroví developeři, vývojáři a lidé, kteří se starají o fyzické technologie.

Projekt buduješ od samého začátku s dalšími dvěma spoluzakladateli, Lukášem Veverkou a Matějem Suchým. Jak se změnila struktura týmu?

Pavel: Projekt jsme na začátku dělali ve třech. Postupně se k nám přidali lidé z STRV, ve kterém místo CEO zastává Lubo Smid. Dále pak first.FRAME Vojtěcha Friče. Konkrétně mezi mnou, Lukášem a Matějem, je struktura pořád stejná. Lukáš, který zastává pozici game director, se stará o kreativu celé hry. Hardware a technologie má v rukou Matěj. Já se snažím Live Penalty budovat po obchodní stránce a spojovat nás nejen s kluby a talenty, ale celkově se starat o komunikaci s digitálním světem.

V jednom z rozhovorů pro CzechCrunch si zmínil, že stejné technologie jako u Live Penalty můžete využít pro neuvěřitelné množství věcí. Povíš nám více o tom, jaká je vaše velká vize?

Pavel: Obecně nás zajímá spojování digitálu s realitou. Myslíme si, že je to stále nevyužitý prostor. Covid zdigitalizoval celý svět rychlostí blesku a my věříme, že je zde spousta možností a prostoru, jak svá digitální zařízení využívat. Jednoho dne právě kombinace fyzického zařízení v reálném světě může výrazně pomáhat dalším lidem a okolí.

Ve středu 20. října nás čeká společný event Startup vs. Investor, kde se potkáme společně s investorem Martinem Kešnerem. S J&T Ventures jste uzavřeli jednu z významných investic. Jak na zkušenost vzpomínáš s odstupem času?

Pavel: S Martinem to bylo zajímavé. Společně jsme se potkali nad jiným projektem a v polovině rozhovoru se zmínil, že by chtěl slyšet i o druhém, na kterém jsem pracoval. Velmi rychle se ukázalo, že Martin a J&T Ventures věří právě Live Penalty. Od té doby si spolupráci nemůžu vynachválit. Kdykoliv jsem potřeboval cokoliv zkonzultovat, do pár hodin byla situace v řešení. Martin Kešner a Adam Kočík jsou super aktivní investoři a kvalitní partneři.

Jaké další investice jste pro projekt získali?

Pavel: Na začátku se k nám přidal Jakub Jankto, český reprezentant a záložník španělského klubu Getafe CF. Potom Jaroslav Beck z Beat Saberu, obchodní ředitel YouTube Robert Kyncl nebo hongkongský investor Richard Li.

Na závěr, kdyby si mohl vybrat jednu radu pro začínající zakladatelky a zakladatele, jaká by to byla?

Pavel: U nás v Česku máme obrovský talent. Přijde mi, že je v nás zakořeněné omezovat se a zasazovat spoustu skvělých nápadů pouze do českého prostředí. Nová generace zakladatelů by měla rozmýšlet o trhu jako o jedné velké ploše. Radil bych jim, aby o své firmě smýšleli od začátku jako o firmě, která přetéká přes české hranice.

Zveme vás k dalšímu dílu ze série Startup vs. Investor. Připojte se k nám ve středu 20. října a poslechněte si příběh ze zákulisí o investici 14 milionů korun získané od VC fondu J&T Ventures. Jako obvykle v panelové diskuzi probereme všechny fáze investice a obě strany se podělí o své postřehy. Registrujte se zde

Připojte se do komunity

Budujeme největší tuzemskou databázi startupů, investorů, investičních fondů, ale i dalších lidí, kteří jsou součástí startupového ekosystému. A propojujeme je spolu.

Vstup do komunity